Back to Question Center
0

Semalt: kuidas Wiki töötab erinevates keeltes?

1 answers:

Oliver King, Semalt klienditeeninduse juht, ütleb, et Wikipedial on laias valikus erinevaid andmeid, artikleid ja sisu erinevates keeltes ning toimetajad julgustatakse looma selle hiiglasliku entsüklopeedia puuduvad artiklid . Võimalik on öelda, et Wikipedia on olemas enam kui kolmesajas keeles, kuid enamik neist on mittetäielikud ja suhteliselt väikesed. Inimesed kõikidelt maailma osadest külastavad Wikipediat iga päev ja loevad selle üle 300 keeles väljaande. Mõned neist otsivad artikleid ja sisu, mille on kirjutanud sadu tuhandeid vabatahtlikke kirjanikke, kes vastutavad selle kuulsate ja tasuta entsüklopeedia loomise ja säilitamise eest. Wikipedia külastajad otsivad enamasti ingliskeelset artiklit ja ülejäänud 30 miljoni kirjega Wiki'i kontod.

Demokratiseerida juurdepääs teadmistele

Wikimedia Foundation'i ja Stanfordi arvutiekspertide jaoks on mõni tööriist edukalt loodud mitmete keeleliste kogukondade kirjanike ja toimetajate hindamiseks puuduvaid artikleid. Üks neist aitab tuvastada olulised artiklid, mis pole veel kindlas keeles saadaval. Edijad kasutavad neid soovitusi uute artiklite kujundamiseks. Kui toimetajatele ja kirjanikele on mitmekeelne, on Wikipedi lugejatele väga lihtne leida artikleid teises keeles ja tõlkida need kohalike keelde.

Niisiis tuvastab see süsteem kõigepealt Madagaskari toimetaja, kes soovib prantsuse keeles kirjutada, ja palub toimetajal artikli puuduvaid osi lõpetada ja avaldada see Malagasia Wikipedias Nii toimetajad saavad luua artikleid erinevatele inimestele maailmas, mis omakorda võib mõjutada üldist kasutajakogemust.

Wikimedia sihtasutuse teadlased Leila Zia ja Ellery Wulczyn on teinud koostööd Stanfordi ülikooli õpilase Robert Westiga, kes esitas raporti Montreali rahvusvahelisel veebikonverentsil. Nende sõnul on Wikipedia palju andmeid ja tema artiklite vahel on tugev seos.

Teadlased on alustanud artiklite loendite koostamist eri keeltes ja ristviidete loenditest, et välja selgitada, millistel artiklitel puuduvad keeled. Seejärel hinnati kõigi puuduvate artiklite olulisust geograafilise ja kultuurilise tähenduse põhjal. Nende eesmärk on avaldada puuduvad artiklid niipea kui võimalik ja saada neile paremad auastmed.

lüngad

Teadlased on katsetanud eeldust mitmete eksperimentidega. Nad alustasid projekti enam kui 4 miljoni artikliga, mis on kirjutatud inglise keeles, ja avastas, et prantsuse Wikipedias lõigus puuduvad üle 1,5 miljoni artikli. Seejärel valisid eksperdid 300 000 olulist inglise keele artiklit ja tõlgiti selle prantsuse keelde. Artiklid olid jagatud kolmeks põhirühmaks, millest igaüks oli enam kui 100 000 artiklit, ja need anti üle kõige paremini ja kõige kogenud toimetajale. Selle eksperimendi käes on kaks peamist kuut tuhat toimetajat ja kirjanikke, kes tegid mitu toimet nii prantsuse kui inglise keeles kaheteistkümne kuu jooksul enne katse lõppu. Juuni 2015 saatsid kõik toimetajad e-kirja, milles olid välja toodud unikaalsed puuduvad artiklid, ja neil paluti tõlkida ingliskeelsete prantsuskeelsete artiklite täielik loetelu. Üks kuu hiljem külastasid eksperdid puuduva artikli loomist ja leidsid, et nad võivad suurendada orgaaniliste artiklite loomise määrasid. Kõigi nende tulemuste põhjal on Wikipedia Sihtasutus välja töötanud mõned eksperimentaalsed tööriistad, kus toimetajad ja kirjanikud saavad leida lüngad oma kohalikes keeltes ja juhtida konkreetseid kirjeid.

November 29, 2017
Semalt: kuidas Wiki töötab erinevates keeltes?
Reply